Eczane Açmak İçin Gerekenler Nelerdir ?

Eczane Açmak İçin Gerekenler Nelerdir ? konusunda bilmeniz gerekenleri sizin için derledik. Konu hakkında ayrıntılı bilgi ve tüm sorularınız için bizi dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Eczane Açmak için Eczacılık Fakultesinden 5 yıllık eğitimi başarıyla alarak mezun olmanız ve stajınızı bitirmeniz gerekmektedir. Eczacılık sadece “ilaç satımını” ilgilendiriyor gibi gözüksede, esasında daha komplikedir. Eczacının görevleri arasında “hastalığı teşhis etmek ve tanı koymak” da vardır(Eczacılar Ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik 12.04.2014 tarihinde yürürlülüğe girmesi üzere onaylanmış ve 28970 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Bu tanı ve teşhis aşamasını yapabilmek için “Eczacılık Fakültesini bitirmiş olmak” şarttır.
1)Eczane Açmak için gereken ilk başvuru belgeleri
a)Tc kimlik numarası

b)Sağlık bakanlığınca ve il sağlık müdürlüğünce onaylanmış diplomanın sureti.

c)Sabıka kaydı

d)Yardımcı eczacılık yapmak zorunda olanların, SGK’dan almaları gereken “en az bir yıl yardımcı eczacılık yaptığını” kanıtlayan belge.

e)Hizmet puanlarını belirten SGK ve Türk Eczacıları Birliğinden alınmış belge.

f)Mesleğe engel sağlık kusuru olmadığını kanıtlayan sağlık raporu.

2)Eğer yerleştirme puanınız yeterliyse ilgili kurum tarafından “eczane açmaya hak kazanmıştır” yazısı alırsınız. Bu yazıyı aldıktan sonra eczane açmak için gerekli belgeleri derlemeniz gerekmekte.

a) Eczacılar odasına kayıt belgesi.

b) Bölge eczacı odasının ve il sağlık müdürlüğünün; mimar ve mühendisin hazırladığı krokiyi(eczane açacağınız binanın) onaylaması gerekmektedir.

c) Söz konusu binanın ruhsatı ve kullanım izninin onaylı sureti.

3) Eczanenizi açmak için seçeğiniz bölgenin sosyoekonomik durumuna göre bir katsayısı bulunmaktadır. Bu katsayı ve çalıştığınız yıl çarpılır ve sizin “hizmet puanınız” ortaya çıkar. Çıkan hizmet puanınız ne kadar yüksekse o kadar kaliteli semtlere eczane açabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve destek için bizi hemen arayabilirsiniz! Deniz Eczane Tasarım alanında uzman, deneyimli ekipleriyle her zaman hizmetinizde!

Telefon: +90 312 425 10 20

E-posta: [email protected]