Eczane Açmak İçin Gerekli Belgeler Hakkında

Eczane Açmak İçin Gerekli Belgeler Hakkında konusunda bilmeniz gerekenleri sizin için derledik. Konu hakkında ayrıntılı bilgi ve tüm sorularınız için bizi dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Eczane Nasıl Açılır?

Eczane açmak için tahmin ettiğiniz üzere Eczacılık Fakültesinden 5 yıllık eğitimi başarıyla alarak mezun olmanız ve stajınızı bitirmeniz gerekmektedir. Zaten eczacılık dışarıdan bakıldığında her ne kadar sadece “ilaç satımını” ilgilendiriyor gibi gözükse de, esasında daha komplikedir. Eczacının görevleri arasında “hastalığı teşhis etmek ve tanı koymak” da vardır.

Bu tanı ve teşhis aşamasını yapabilmek de sıradan ve basit bir esnafın ya da tacirin yapabileceği bir iş asla olamaz bu nedenle LYS puanı gayet yüksek olan ve sayısal bölümlerden olan “Eczacılık Fakültesini bitirmiş olmak” şarttır.

1)Eczacı dükkanı açmak için gereken başvuru belgeleri

 a)Tc kimlik numarası

b)Sağlık bakanlığınca ve il sağlık müdürlüğünce onaylanmış diplomanın sureti.

c)Sabıka kaydı

d)Yardımcı eczacılık yapmak zorunda olanların, SGK’dan almaları gereken “en az bir yıl yardımcı eczacılık yaptığını” kanıtlayan belge.

e)Hizmet puanlarını belirten SGK ve Türk Eczacıları Birliğinden alınmış belge.

f)Mesleğe engel sağlık kusuru olmadığını kanıtlayan sağlık raporu.

2)Eğer yerleştirme puanınız yeterliyse ilgili kurum tarafından “eczane açmaya hak kazanmıştır” yazısı alırsınız.Bu saatten sonra sizin eczane açmak için gerekli

a) Eczacılar odasına kayıt belgesi.

b) Bölge eczacı odasının ve il sağlık müdürlüğünün; mimar ve mühendisin hazırladığı krokiyi(eczane açacağınız binanın) onaylaması gerekmekte. Bu belgeyi muhakkak almalısınız.

c) Söz konusu binanın ruhsatı ve kullanım izninin onaylı sureti.

d) Daha sonradan muvazza değerlendirmesi yapılır ve buradaki prosedürlerde şimdilik konumuz değil.

3) Eczanenizi açmak için seçeğiniz bölgenin sosyoekonomik durumuna göre bir katsayısı bulunmaktadır. Bu katsayı ve çalıştığınız yıl çarpılır ve sizin “hizmet puanınız” ortaya çıkar. İşte bu hizmet puanınız ne kadar yüksekse o kadar kaliteli semtlere eczane açabilirsiniz. Eczane açmak için en iyi semler kalabalık olanlardan ziyade eğitimli ve bilinçli semtlerdir. Buralarda insanlar kendilerine çok daha iyi baktıkları için sağlığa çok daha fazla para harcamaktadır. Dolayısıyla sizin para kazanma olasılığınız katlanarak artacaktır.

4) Eczane açmak için önceden bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Dükkan kirası, vergiler, dükkandaki ilaçlar, mobilyalar derken size en azından 10 tane dana fiyatına patlayacaktır(2015 yılının 50 bin TL’sinden fazlaya mal olur yani). Enflasyondan dolayı bu şekil yazıyorum ki daha sonradan yıllar sonra bu yazıyı okuyup da “Kenan Hocam sen çok eskide kalmışsın bu parayla şimdilerde telefon bile alamazsın” yazmayın diye.

5) Eczanenizi başkasına devredip gitmeniz için devredeceğiniz kişinin de eğitimli olması gerekmektedir. Ayrıca kanunlara göre eğer böyle bir kişi ortada yoksa ve sadece siz bu eczanede kayıtlıysanız o dükkanda “nöbetçilik” günlerinde muhakkak durmalısınız. Eczacıların belirli sorumlulukları ve yükümlülükleri vardır. Sıradan bir esnaf gibi ben kapatıyorum diyip de çıkamaz yani.

6) Eczacıların; ilaçların iyi muhafaza edilmesi, tarihine dikkat edilmesi ve de hastaya doğru miktarda gerekirse reçeteli satması gibi dikkat etmesi gereken ödevleri vardır.

7) Eczanenizde sadece ilaç değil, çeşitli bitkisel besin takviyeleri, gıdalar da satabilirsiniz. Bunların sağlıklı olmasına da dikkat ederseniz hem siz para kazanırsınız hem de insanlar müteşekkür olur.

Detaylı bilgi ve destek için bizi hemen arayabilirsiniz! Deniz Eczane Tasarım alanında uzman, deneyimli ekipleriyle her zaman hizmetinizde!

Telefon: +90 312 425 10 20

E-posta: [email protected]